07:13:11 02.04.2025
Stiri

CCA va plăti 600 mii de lei pentru un film despre războiul din Transnistria

Important 26.07.2013 16:08 Vizualizări4092
CCA va plăti 600 mii de lei pentru un film despre războiul din Transnistria
Cineastul Victor Bucătaru va primi 600 de mii de lei pentru drepturile de autor ale filmului „Masacrul inocenţilor sau cronica unui război uitat" realizat în baza unor imagini filmate în timpul războiului din Transnistria. O decizie în acest sens a fost adoptată astăzi de Consiliul Coordonator al Audiovizualului (CCA).

Regizorul va primi inițial 75 de mii de lei, iar restul sumei va fi achitată în tranșe timp de câțiva ani. Autorul nu a argumentat cum a fost calculată suma de 600 de mii de lei pe care a cerut-o și nici CCA nu a apelat la specialiștii din cadrul Agenției de Stat pentru Proprietate Intelectuală care să evalueze costul dreptului de autor în acest caz.

Precizăm că unul dintre membrii CCA, Nicolae Damaschin, care anterior i-a reproșat  cinestului Victor Bucătaru că suma cerută este prea mare, a lipsit astăzi de la ședință. Nu au fost prezenți nici Cristina Mâțu, nici Vitalie Tabunscic. Astfel, chestiunea a fost dezbătută în prezența a șase membri ai CCA.

Filmul „Masacrul inocenţilor sau cronica unui război uitat” a fost desemnat, în acest an, cel mai bun documentar în cadrul Festivalului Internaţional de Film „Cronograf”. Ulterior, mai multe posturi de televiziune au cerut permisiunea cineastului Victor Bucătaru pentru a difuza pelicula. CCA a fost rugat de postul local de televiziune „ELITA” din Rezina să intervină în acest caz, deoarece radiodifuzorii nu dispun de resursele financiare necesare pentru a achita drepturile de autor.
Autor: Stela Mihailovici
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte