Autoturism de lux, reținut la frontiera moldo-română


Un ucrainean în vârstă de 48 de ani a ajuns în vizorul polițiștilor de frontieră după ce a vrut să ajungă în R. Moldova la volanul unui automobil pentru care a prezentat documente false.
Incidentul a avut loc astăzi, în punctul de trecere Leușeni. Bărbatul se afla la volanul unui atomobil de model „BMW X6”, înmatriculat în Ucraina, fabricat în anul 2009.
În urma verificării documentelor, polițiștii de frontieră au constatat că certificatul de înmatriculare și VIN cod-ul prezentau indici de falsificare. Șoferul a declarat că și-a procurat autoturismul din Ungaria, contra sumei de 60 de mii de euro, dar că nu cunoaște nimic despre ilegalitățile depistate.
Până la stabilirea tuturor circumstanțelor cazului, mașina a fost reținută pe teritoriul punctului de trecere.











































































