Alegerile prezidențiale din România - pe 4 și 18 mai
Alegerile prezidențiale din România ar purea avea loc pe 4 și 18 mai curent.
„Joi se va da hotărârea de guvern pentru calendarul alegerilor, 4 şi 18 mai, aşa cum s-a discutat”, a anunțat purtătorul de cuvânt al Partidului Social Democrat, Lucian Romaşcanu.
Amintim că, pe 6 decembrie 2024, Curtea Constituțională a României a decis anularea alegerilor prezidențiale din România, după ce în turul doi ajunseseră Călin Georgescu și Elena Lasconi, iar autoritățile au indicat spre interferențe externe care ar fi viciat procesul electoral.
Drept urmare, alegerile vor fi luate de la zero, iar candidații vor trebui să se înscrie din nou și să treacă prin procesul de validare de la Biroul Electoral Central.
Simona Halep se retrage din tenis: ,,Iau decizia cu sufletul împăcat"
FOTO // Reprezentanții Chișinăului au pătruns, în premieră, în fieful opac al regimului separatist de la Tiraspol. Krasnoselski a fost nevoit să accepte inspectarea obiectivelor industrial-energetice, dar și fermele de crypto
DEZVĂLUIRI // Igor Dodon și Ion Chicu, beneficiari ai unui proiect finanțat de USAID: „Au rupt, probabil, ceva bănet băieții....”; „Pretenții nu erau”