02:14:53 20.04.2024

VIDEO // Shor a dat o nouă LOVITURĂ care poate să-i aducă MILIOANE de euro

Sport 21.05.2015 07:27 Vizualizări4600 Autor: Ziarul National

Au câştigat Cupa şi Supercupa Moldovei, iar ieri au cucerit şi primul titlu din istoria clubului după ce au învins pe FC Dacia cu 2-1. FC Milsami Orhei, echipa patronată de omul de afaceri Ilan Shor, va juca în preliminariile Ligii Campionilor. Doar accederea în grupele celei mai importante competiţii intercluburi din Europa îi poate aduce lui Ilan Shor cel puţin 10 milioane de euro.

Orheiul a fost ieri capitala fotbalistică a R. Moldova. În ultima etapă de campionat s-au întâlnit FC Milsami – FC Dacia. Gazdele aveau neapărat nevoie de o victorie pentru a spera la titlu, iar oaspeţii se mulţumeau şi cu un egal. „Dacii” au fost mai periculoşi în atac şi puteau deschide scorul în două rânduri în prima repriză, dar cei care au marcat au fost orheienii. În minutul 42, Romeo Surdu i-a oferit o pasă perfectă lui Gicu Andronic, iar ultimul l-a învins pe Artiom Gaiduchevici. Din acel minut, FC Milsami era campioană, mai ales că în meciul paralel FC Sheriff conducea cu 1-0 pe cei de la Dinamo-Auto.

În repriza secundă, ambele echipe au fost mult mai precaute în apărare. Momentul-cheie al reprizei secunde s-a produs în minutul 81, atunci când antrenorul lui FC Milsami l-a schimbat pe Romeo Surdu cu Cristian Bud. Atacantului român i-au trebuit două atingeri de balon pentru ca să vină golul doi pentru echipa sa. Bud a primit o pasă pe stânga şi a centrat spre Andronic, doar că mingea a fost trimisă în propria poartă de fundaşul Mamah. Fanii lui FC Milsami erau în delir şi aşteptau cu sufletul la gură finalul meciului.

Scenariul anume aşa urma să fie, dar în minutul 95 al partidei portarul Radu Mâţu a făcut o greşeală de începător, iar fostul său coechipier, Petru Leucă, a redus din handicap. Mai era un minut, iar acelaşi Leucă putea aduce titlul în vitrina „Daciei”, dar a trimis balonul puţin peste poarta norocosului Mâţu.

FC Milsami a devenit campioană, iar FC Dacia şi-a adjudecat medaliile de argint. Totodată, FC Sheriff a terminat campionatul pe locul trei. Toate aceste echipe au acumulat acelaşi număr de puncte – 55, dar s-au luat în considerare meciurile directe. E o premieră în Divizia Naţională când primele trei echipe din clasament acumulează acelaşi număr de puncte.

Antrenorul de la FC Milsami, Iurie Osipenco, a spus după meci că la un moment dat şi-a pierdut cunoştinţa. „La ultimele minute ale meciului mă simţeam foarte rău. Mi-a pierdut cunoştinţa. Nici nu am realizat că în minutul 95 era scorul de 2-1. Sunt foarte fericit pentru că am cucerit titlul, iar acum urmează să ne pregătim de Liga Campionilor. Vom face unele achiziţii şi ne vom întări pentru această competiţie importantă. Meciul cu FC Dacia e deja istorie şi urmează să ne punem noi obiective îndrăzneţe. Ţin să menţionez că la începutul campionatului eram luaţi peste picior când am spus că vom lupta pentru titlul de campioană. Niciunul dintre băieţi nu credeau asta. Dar uite că în cele din urmă am reuşit. Aşa vom face şi în preliminariile Ligii Campionilor. Pas cu pas vom încerca să mergem cât mai departe”, a mai adăugat Osipenco, care i-a mulţumit lui Ilan Shor pentru oportunitatea de a deveni campion.

De menţionat că, în cei aproape cinci ani de la înfiinţarea echipei, FC Milsami a câştigat Cupa Moldovei, Supercupa, iar acum campionatul.

19.04.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Despărțirea apelor p...

15.04.2024 09:20 Nicolae Negru Nicolae Negru // Simțul realității și...

12.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Recensământul ca o f...