22:11:36 28.03.2024

VIDEO // Nu au fost favoriți, dar au SUPRAVIEȚUIT. „Zimbrii” sunt în turul trei

Sport 25.07.2014 06:48 Vizualizări2946 Autor: Ziarul National

Contrar calculelor caselor de pariuri, dar și ale multor fani din R. Moldova, deținătoarea Cupei Moldovei, FC Zimbru, a obținut calificarea în turul trei preliminar al Europa League în fața celor de la ȚSKA Sofia. Meciul de ieri-seară s-a încheiat nedecis, 0-0, dar „zimbrii” s-au calificat grație golului marcat în deplasare de Sergiu Alexeev (1-1).

Bulgarii au venit la Chișinău ca să spele rușinea din meciul tur de la Sofia, dar cei de la FC Zimbru au demonstrat că rezultatul înregistrat în deplasare nu a fost o întâmplare. Elevii lui Oleg Kubarev s-au apărat exemplar, mai ales că apărarea în frunte cu Iulian Erhan și Ștefan Burghiu a fost permanent harțuită de atacanții adverși.

Cea mai titrată echipă din Bulgaria, care a venit la Chișinău cu un avion charter, a rămas în 10 oameni în minutul 86, atunci când brazilianul Edilson a fost eliminat pentru un fault dur la Dan Spătaru. În minutele de prelungire, lucrurile s-au precipitat la poarta „zimbrilor”, dar portarul Denis Rusu a fost la datorie.

Antrenorul Kubarev, la fel ca și cei peste 8 000 de suporteri, a fost foarte fericit după această remiză alba. „Am avut drept obiectiv să nu încasăm gol, lucru care ne-a reușit. Oricum, pe viitor trebuie să și marcăm pentru a spera la mai mult. Important e că ne-am calificat în turul trei şi îi vom întâlni pe austriecii de la Grodig. Cred că vom reuși să adunăm informații despre adversar, dar pot să spun că ar trebui să fie mai puternici decât bulgarii de la ȚSKA”, a menționat Kubarev.

Deocamdată, FC Zimbru nu se va întări cu jucători pentru dubla cu Grodig. „Dacă vom reuși să ne calificăm în play-off, atunci probabil vom mai achiziționa un jucător cu profil ofensiv”, a conchis antrenorul.

Grodic, care s-a clasat pe locul trei în campionatul Austriei, a eliminat-o în turul doi preliminar pe Cukaricki din Serbia, după ce a bătut-o mai întâi în deplasare cu 4-0, iar acasă a pierdut cu 1-2.

FC Zimbru (locul 359, UEFA) a eliminat în turul 2 preliminar al Ligii Europa cea mai titrată echipă din Bulgaria - ȚSKA Sofia (locul 196, UEFA)