19:31:26 20.07.2025
Stiri

Unde a stat ascuns Vlad Cubreacov?

Important 05.07.2013 15:55 Vizualizări8963
Unde a stat ascuns Vlad Cubreacov?
Procurorii au demonstrat că așa-zisa răpire a creștin-democratului Vlad Cubreacov a fost înscenată, dar nu spun unde a stat ascuns acesta în 2002 timp de două luni.

De-a lungul timpului, au fost enunțate mai multe versiuni ale ascunzătorii în care a stat Vlad Cubreacov – ba la Durlești, ba într-un apartament de pe str. Ismail din capitală etc. Jurnalistul Pavel Păduraru a investigat subiectul și a ajuns la concluzia că în realitate nu există apartamentul de pe str. Izmail pe care l-a descris fostul activist pepecedist Sergiu Burcă, care susținea că ar fi fost acolo la Cubreacov în timp ce acesta era declarat „dispărut”.

„Nu știu. Nimeni nu știe. Procurorii nu au descoperit”, a declarat pentru Ziarul NAȚIONAL procurorul municipiului Chișinău Ion Diacov care a decis clasarea dosarului Cubreacov după 11 ani de la eveniment.

Întrebat de ce nu au reușit să descopere acest lucru, Diacov a spus că „procurorii au lucrat prost”. În opinia lui, „sunt multe întrebări în dosar care au rămas fără răspuns”, chiar dacă acesta conține 12 volume. „Toți sunt mincinoși, toți au avut interese. Dosarul a fost intentat pentru omorul lui Cubreacov. Slavă Domnului, acesta nu a pățit nimic. În secunda în care a apărut Cubreacov, dosarul acesta trebuia clasat și demarat altul în baza a ceea ce spusese Cubreacov. Nu a fost făcut acest lucru. Eu îmi cer scuze în fața societății pentru faptul că colegii mei procurori au lucrat rău”, ne-a spus Diacov.

Întrebat dacă procurorii implicați în anchetarea acestui caz riscă pedepse, Diacov a spus că „ei toți acum sunt pe la Procuratura Generală”. „Eu nu mai am dreptul procesual să acționez. Termenul de prescripție pentru declarații false e de cinci ani și a expirat”, a continuat Ion Diacov.

Procurorul de Chișinău și-a amintit că a aflat vestea răpirii lui Cubreacov de la procurorul general de atunci Vasile Rusu. „Eu eram persoana numărul unu din procuratură care trebuia să execute supravegherea urmării penale, dar Rusu mi-a interzis. Atunci am înțeles că treaba pute. Ei știau. Cazul a fost tergiversat. În două-trei luni, îl rezolvam. Așa va fi și cu dosarul 7 aprilie. Adevărul va ieși la iveală când nu va mai fi nimic posibil de făcut”, crede Diacov.

În prezent, Vlad Cubreacov indică pe o rețea de socializare că activează la o companie de producere a sticlelor din masă plastică din Chișinău. Anterior, presa a scris că acesta s-ar fi stabilit cu traiul peste Prut.

Raisa Lozinschi
Autor:
Top stiri
20.07.2025 08:23 524 Horoscopul zilei 20.07.2025
19.07.2025 08:43 731 Horoscopul zilei 19.07.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte