21:41:30 28.03.2024

Sportivii militari, CAMPIONI mondiali la Taekwondo

Sport 30.07.2014 15:36 Vizualizări1692 Autor: Galina Munteanu

Reprezentanţii Clubului Sportiv Central al Armatei (CSCA), membri ai lotului naţional al R. Moldova, au câştigat 16 medalii la Campionatul Mondial de Taekwondo ITF, desfăşurat în perioada 23-28 iulie curent, la Roma, Italia. Cei nouă sportivi militari au obţinut cinci medalii de aur, trei de argint şi opt de bronz.

Luptătorii clubului au fost pregătiţi de profesorii-antrenori Iurie Spătaru şi Vasile Căpăţină.

De menţionat că, la Campionatul de Taekwondo din acest an, echipa de junioare a R. Moldova a fost formată, în premieră, din sportive membre ale CSCA - Ruxandra Trofin, Mihaela Golban și Diana Midari, clasându-se pe locul I la compartimentul spargeri şi locul III la compartimentul tehnica specială (spargere de obiecte prin sărituri).

La Campionatul Mondial la Taekwondo ITF din acest an au participat 536 de sportivi din 33 de ţări. Echipa R. Moldova a fost reprezentată la competiţie de 20 de luptători, dintre care nouă din cadrul CSCA.

25.03.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Putin căzut de pe ca...

22.03.2024 09:05 Nicolae Negru Nicolae Negru // De ce ideea referend...

18.03.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Putin și Rusia ca bo...

Sunteți de-acord ca referendumul constituțional privind aderarea R. Moldova la Uniunea Europeană să fie organizat în aceeași zi cu alegerile prezidențiale din anul curent?