04:11:58 25.04.2024

„SPARTANUL” Albot ar trebui CLONAT. Vikingii ne-au luat faţa şi merg în Grupa I Euro/Africa

Sport 14.09.2014 20:32 Vizualizări1849 Autor: Ziarul National

Naţionala R. Moldova de Cupa Davis a fost la jumătate de pas de a se califica în Grupa I Europa-Africa, dar victoriile lui Radu Albot cu Danemarca nu au fost suficiente. Acesta a adus două puncte naţionalei noastre şi egalase la doi confruntarea cu danezii, dar Maxim Dubarenco a cedat în meciul decisiv, iar naţionala noastră a fost privată de a scrie istorie, de a fi în premieră în prima grupă valorică, alături de echipe precum România, Rusia, Ucraina sau Croaţia.

Maxim Dubarenco putea deveni eroul R. Moldova şi a fost la un pas să facă asta. Acesta şi-a adjudecat primul set cu 6-3 şi se părea că va avea un meci uşor. Nu a fost să fie, pentru că Martin Pedersen, încurajat de public, a revenit şi a câştigat setul doi în tie-break cu 7-6. Danezul a fost concentrat şi în setul trei, pe care l-a câştigat cu 6-4, dar Maxim Dubarenco a egalat la seturi, după ce l-a câştigat cu 6-3 pe cel de-al patrule. În setul decisiv, cei doi tenismeni au mers cap la cap, dar Pedersen a avut noroc şi a câştigat setul decisiv cu 7-5.

Prima zi

Balul din Danemarca a fost deschis de Radu Albot, care a demonstrat o dată în plus că fără el naţionala noastră s-ar fi zbătut şi acum prin zona a III-a sau a IV-a. Acesta l-a învins în trei seturi pe Martin Pedersen, scor 7-5, 6-3, 6-2, iar naţionala noastră conducea cu 1-0.

Ulterior, în teren a ieşit Maxim Dubarenco, care din cauza presiunii şi a emoţiilor a cedat în partida cu Frederik Nielsen, cel mai bun jucător al Danemarcei, scor 6-2, 6-2, 6-3, iar danezii au readus egalitatea în play-off-ul de calificare în prima grupă valorică.

A doua zi

Cea de-a doua zi a competiţiei a fost nefavorabilă pentru moldoveni, iar perechea Albot/Dubarenco a pierdut meciul de dublu în faţa Kromann/Nielsen, scor 2-6, 4-6, 4-6, iar danezii se vedeau deja în prima grupă valorică.

A treia zi

În ziua a treia, Radu Albot a strâns din dinţi şi l-a răzbunat pe colegul său Dubarenco. „Radu cel Mare” l-a învins fără mari emoţii pe Frederik Nielsen, scor 7-5, 6-3, 6-3 şi scorul dintre cele două echipe era de 2-2.

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...

19.04.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Despărțirea apelor p...