20:39:36 18.04.2024

Renato Usatîi e la PĂMÂNT. Nu s-a așteptat că i se va întâmpla așa ceva

Sport 30.06.2016 20:50 Vizualizări4426 Autor: Ziarul National

Formația de la Bălți, FC Zarea, patronată de primarul Renato Usatîi, a pierdut la scor de neprezentare, în fața maghiarilor de la Videoton și practic este eliminată chiar din primul tur preliminar al Ligii Europa.

În această vară, deținătoarea Cupei Moldovei s-a întărit cu jucători moldoveni precum Victor Golovatenco, Alexandru Suvorov, Igor Picusciac, Iulian Ierhan, Andrei Novicov și Maxim Mihailiov, iar patronul clubului se aștepta că vor veni rezultate mari.

FC Zaria a început bine meciul cu Videoton, mai ales că antrenorul Vlad Goian a aliniat o echipă ofensivă. O neatenție a lui Andrei Novicov, în minutul 18, a făcut ca scorul să fie 1-0 pentru Videoton. Moldovenii au reușit să echilibreze meciul, iar la pauză scorul de 1-0 pentru gazde s-a păstrat. Echilibrul s-a rupt în minutul 53, atunci când atacantul Igor Picușciac a fost eliminat. Chiar și așa, Maxim Mihailiov a avut șansa să egaleze în minutul 55, dar șutul său de la 35 de metri a nimerit în bară.

Ungurii au mărit turațiile pe finalul meciului și în cele din urmă au reușit să majoreze scorul în minutul 87. Se spune că scorul de 2-0 este unul periculos, iar din acest motiv maghiarii au căutat cu insistență golul trei. Vedeta echipei noastre, internaționalul Alexandru Suvorov, a făcut un fault din spate, iar arbitrul i-a arătat direct cartonaș roșu în minutul 90+2. Imediat la faza următoare gazdele au reușit să marcheze pentru 3-0, după ce apărarea în frunte cu Golovatenco și Novicov a greșit flagrant.

Astfel, cei de la FC Zarea au o misiune practic imposibilă peste o săptămână, atunci când maghiarii vor veni pentru meciul retur în R. Moldova.

Se pare că din cele trei echipe moldovenești implicate în preliminariile Ligii Europa, doar cei de la FC Dacia mai păstrează șanse de calificare. „Dacii” au terminat la egalitate, 0-0, meciul din deplasare cu azerii de la Kapaz.

15.04.2024 09:20 Nicolae Negru Nicolae Negru // Simțul realității și...

12.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Recensământul ca o f...

08.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ne va apăra sau nu R...