Protestul comuniștilor din fața Misiunii UE în R. Moldova este ILEGAL


Protestul organizat de comuniști și simpatizanții acestora din fața Misiunii Uniunii Europene de la Chișinău este ilegal, anunță primăria capitalei. Sursa citată precizează că vor solicita instanței de judecată sistarea acțiunii de protest și evacuarea forțată a corturilor instalate de aceștia pe carosabil.
Potrivit primăriei capitalei, în notificarea înregistrată în cancelaria Primăriei pe data de 27 noiembrie curent de către un reprezentant al Asociaţiei obşteşti „Patria - Uniunea Euroasiatică", nu era indicat că în timpul acţiunii de protest vor fi blocate arterele de circulaţie, dar nici că vor fi instalate corturi.
Ieri, 28 noiembrie, la ora 17.00, un reprezentant al Organizaţiei neguvernamentale „Moldova tânără" a depus în cancelaria Primăriei Chişinău o declaraţie prealabilă, prin care anunţă municipalitatea despre organizarea acţiunii de protest, în perioada 28-30 noiembrie în regim non-stop, cu instalarea corturilor şi blocarea străzii M. Kogălniceanu.
„Primăria municipiului Chişinău declară că acţiunea de protest organizată de comunişti este ilegală. Or, potrivit legii, organizatorii urmau să informeze autorităţile publice locale cu cel puţin cinci zile înainte de data desfăşurării întrunirii. Legea interzice, la fel, şi blocarea intenţionată a arterelor de circulaţie. În acelaşi timp, se interzice organizarea oricăror acţiuni, inclusiv întruniri, pe drumurile publice, fără acordul prealabil al poliţiei”, se precizează într-un comunicat de presă al primăriei.
La rândul său, deputatul comunist Grigore Petrenco susține că au toate actele în regulă pentru a desfășura acest protest „pașnic”.
„Este părerea primăriei. Organizațiile noastre au depus toate actele necesare la primărie pentru a permite desfășurarea acestui protest pașnic. Cât privește blocarea circulației și instalarea corturilor, primăria blochează zilnic mai multe străzi pentru a face lucărări de reparație. Asta ce, nu este încălcare? Eu cred că libertatea întrunirilor este mai presus decât toate și noi vrem să fim auziți”, a menționat pentru Ziarul NAȚIONAL Grigore Petrenco.









































































