Norvegia pregătește legea care interzice rețelele sociale pentru copiii sub 16 ani
724
Norvegia a anunţat vineri că, până la finalul acestui an, va prezenta în parlament un proiect de lege care va interzice folosirea reţelelor de socializare de către tineri înainte de împlinirea vârstei de 16 ani, responsabilitatea verificării vârstei utilizatorilor urmând să revină companiilor tehnologice.
Tot mai multe ţări europene caută să limiteze accesul copiilor la social media, în contextul în care Australia a devenit, în decembrie anul trecut, prima ţară din lume care a interzis utilizarea acestor platforme de către tinerii sub 16 ani.
„Introducem această legislaţie pentru că dorim o copilărie în care copiii trebuie să fie copii”, a declarat premierul Jonas Gahr Store într-un comunicat.
El a subliniat că jocurile, prieteniile şi viaţa de zi cu zi nu trebuie să fie înlocuite de algoritmi şi ecrane. Această măsură este considerată esenţială pentru a proteja vieţile digitale ale copiilor şi pentru a preveni ca mediul online să domine experienţele lor reale.
Guvernul norvegian nu a precizat deocamdată ce aplicaţii vor fi vizate în mod concret de noua lege. În Australia, interdicţia se referă la aplicaţiile Instagram şi Facebook, dezvoltate de compania Meta, precum şi la TikTok, Snapchat, YouTube şi X, platforme extrem de populare în rândul adolescentilor.
26.06.2026
12:55
13.06.2026
13:24
08.06.2026
06:57
03.06.2026
13:52
03.06.2026
13:21
03.06.2026
12:59
03.06.2026
11:10
03.06.2026
11:00
03.06.2026
10:48
03.06.2026
09:50
27.06.2026
16:00
27.06.2026
15:38
27.06.2026
15:26
27.06.2026
15:19
27.06.2026
14:27
27.06.2026
14:21
27.06.2026
06:45
27.06.2026
05:18
27.06.2026
02:40
27.06.2026
01:28
27.06.2026
01:07
27.06.2026
00:41
26.06.2026
23:38
26.06.2026
20:28
26.06.2026
20:06
26.06.2026
18:36
26.06.2026
18:30
26.06.2026
18:19
26.06.2026
18:07
26.06.2026
18:05
26.06.2026
17:59
26.06.2026
17:20
26.06.2026
17:12
26.06.2026
16:32
26.06.2026
16:32
„Moldovagaz” acuză compania „Nordgaz Furnizare”, care a promis găgăuzilor gaz la prețul de 10 lei, de „manipulare a pieței de gaze naturale”
FOTO // Cel mai COSTISITOR proiect de infrastructură rutieră din raionul Orhei a fost finalizat: Leagă satele Tabăra și Vatici
Fonduri facultative de pensii, în R. Moldova
Banca Națională a Moldovei a încheiat un memorandum de înțelegere cu banca centrală a Ungariei


















