21:59:49 23.05.2026
Stiri

Noi DETALII despre vizita lui Plahotniuc în SUA. A achitat o TAXĂ PIPĂRATĂ pentru ca să fie invitat?

Politică 04.05.2016 16:09 Vizualizări4903
Noi DETALII despre vizita lui Plahotniuc în SUA. A achitat o TAXĂ PIPĂRATĂ pentru ca să fie invitat?

Prim-vicepreședintele Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, și-ar fi cumpărat prezența și participarea la decernarea Premiilor pentru Lideri Internaționali Distinși (Distinguished Leadership Awards), cel mai important eveniment anual al Consiliului Atlantic, un ONG din SUA. O declarație în acest sens a fost făcută de directorul executiv al Institutului de Politici Publice (IPP), Arcadie Barbăroșie.

Potrivit lui Barbăroșie, această vizită a lui Plahotniuc în SUA este foarte dubioasă. „Nu a existat nicio informație oficială pe site-ul Guvernului sau Parlamentului despre statutul acestui grup de cetățeni. Ce fel de vizită nu este clar. Participarea la această conferință este cu taxă, iar această taxă este destul de pipărată”, a menționat Barbăroșie după prezentarea Barometrului Opiniei Publice.

Acesta s-a referit și la poza pe care a făcut-o Plahotniuc cu Victoria Nuland. „Nu cred că este vorba de o întrevedere oficială. Eu cred că acești concetățeni ai noștri au pus-o într-o situație dificilă pe Victoria Nuland. Vă apropiați de doamna Nuland la o asemenea conferință și îi spuneți: Hai să ne facem o poză. Credeți că Victoria Nuland o să facă scandal? Nu cred, pentru că este educată. Nu este nicio hotărâre a Guvernului privind mandatarea acestei echipe. Apare o întrebare. Cine a plătit, cu ce avion a zburat? S-ar putea întâmpla că toată echipa a fost bine intenționată”, a mai adăugat directorul executiv IPP, citat de protv.md.

La rândul său, analistul politic Igor Boțan crede că Vlad Plahotniuc trebuie să iasă în fața presei și să ofere mai multe detalii despre vizita misterioasă în SUA. „Eu am un singur reproș pentru domnul Plahotniuc. De ce nu comunică cu cetățenii și presa? Ceea ce se întâmplă acum este o acțiune de PR. Participarea la astfel de conferențe are taxă. Puteți să-l întrebați cât a costat taxa de participare”, a punctat Boțan.

Amintim că, potrivit unui comunicat de presă al PD, Vlad Plahotniuc se află în această perioadă în SUA, unde a avut întrevederi cu oficiali din Departamentul de Stat al SUA, de la Fondul Monetar Internațional și de la Institutul Național Democratic, precum și cu specialişti din cadrul Consiliului Atlantic.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
23.05.2026 08:30 590 Horoscopul zilei 23.05.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.16 1 USD 17.36 1 RON 3.84 1 RUB 0.25 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte