Nicolae Negru // Moldoveniștii și integrarea europeană
2104
De obicei, numim moldovenism curentul proimperial care, la diferite etape, a susținut „independența limbii moldovenești de cea română”, ridicarea unei cortine de fier pe Prut, apoi s-a opus revenirii la alfabetul latin, ieșirii R. Moldova din URSS, schimbării articolului 13 din Constituție referitor la denumirea limbii oficiale din R. Moldova, iar astăzi se împotrivește din răsputeri apropierii R. Moldova de România. Spre deosebire de moldovenismul funciar, folcloric, colhoznico-țărănesc, încremenit în timp, moldovenismul politic e schimbător, proteic, fețele sale surprind uneori, „evoluând” în funcție de conjunctura politică sau geopolitică. Dacă primul reflectă o întârziere culturală, educațională, cel de-al doilea - un proiect diversionist, regizat și îndreptat împotriva României, odată cu apariția ei pe harta politică a Europei. Moldovenismul politic este creația mereu actualizată, adusă la zi, a unor strategi care se opun unității românilor. Aceasta se referă și la adepții mai noi ai „Moldovei Mari”, chiar dacă unii dintre ei sunt pur și simplu niște „idioți utili”, la propriu și la figurat, folosiți de dușmanii României.
„Blazonul” tuturor moldoveniștilor este „limba moldovenească”. Un moldovenist nu va recunoaște că vorbește limba română, chiar dacă recită din Eminescu. În cel mai bun caz, el va admite astăzi că pe ambele maluri ale Prutului se vorbește „aceeași limbă”.
Într-un moment de criză profundă în Rusia, în perioada de tranziție a serviciilor secrete rusești sub guvernarea lui Elțin, când ele pierduseră controlul puterii, moldoveniștii, rămași „fără stăpân”, au început să cocheteze cu ideea integrării europene. Liderul comuniștilor, Vladimir Voronin, a fost moldovenistul care a „instituționalizat” cursul R. Moldova spre UE, fără să renunțe la antiromânism, menținând sârma ghimpată pe Prut, considerând România dușmanul numărul unu al „statalității” moldovenești. El nu s-a limitat doar la retorica românofobă, ci a întreprins acțiuni care vin în contradicție cu principiile respectării drepturilor omului, a pluralismului și libertății presei, efectuând epurări la radioul și televiziunea publică, în aparatul de stat, discriminându-i și hărțuindu-i pe cei suspectați de idei unioniste. Nu numai Bucureștiul, dar și Bruxellesul nu putea accepta aceste „devieri” totalitariste, prorusești. Virajul lui Voronin spre Rusia nu a surprins pe nimeni, a fost întoarcerea fiului risipitor în familie.
De la PCRM se trag moldoveniștii europeniști în varianta „soft”, al căror reprezentant de frunte este liderul PD, Marian Lupu. Inițial, el afirma că denumirea limbii de stat este română „din punct de vedere științific”, ca, apoi, să se supere pe România și să se „răzgândească”, afirmând că e „moldovenească”, nu numai din punct de vedere politic, ci și „științific”. Totuși, el nu a preluat atitudinea și limbajul românofob al lui Voronin, nu s-a opus „normalizării” relațiilor cu România. Posibil, prin „răzgândirea” sa a dorit să impresioneze electoratul comunist, pe care vrea să-l atragă spre PD. Însă, din cauza poziției sale, PD este văzut ca un partid moldovenist, când proeuropean, când rusofil, deși unii membri ai PD, inclusiv președintele de onoare, Dumitru Diacov, nu evită să spună că vorbesc românește.
Între timp, nici folosirea glotonimului „limba română” pare să nu mai garanteze „imunitate” împotriva acuzațiilor de moldovenism. Ești moldovenist chiar dacă spui că vorbești limba română, dar nu pledezi pentru reunirea cu România. Dan Dungaciu, de exemplu, îi consideră moldoveniști camuflați pe guvernanții actuali care, indiferent de poziția lor în chestiunea limbii, se pronunță pentru integrarea în UE ca stat independent, tratând România ca pe un stat vecin oarecare, „tehnicizând” relațiile cu ea. Pentru dl Dungaciu înlăturarea sârmei ghimpate și construirea podurilor de piatră care asigură legătura tot mai strânsă pe diferite planuri peste apa Prutului par să conteze mai puțin decât podurile de flori. Sentimentele, relația de suflet, cuvintele de dragoste față de România sunt, putem deduce, măsurariul adevărat al despărțirii clasei politice de la Chișinău de trecutul moldovenist. De aceea, marea adunare proeuropeană din 3 noiembrie l-a dezamăgit, ca fiind „expresia cea mai ilustrativă de până acum” a proiectului „moldovenismului-europenist, care s-a văzut exemplificat în PMAN în forma sa cea mai completă”. Asta, deoarece „din punct de vedere simbolic, organizatorii… au optat să livreze ideea europeană fără nici cea mai mică legătură cu simbolistica românească sau cu referință la România. Despre România, ca și partener strategic sau simbolistica asociată cu ea nu s-a rostit nimic în piață”. Ceea ce e adevărat numai până la un punct. O omisiune tactică, pentru a nu irita fără rost rusofilii și Moscova, care se opune cu înverșunare integrării europene a R. Moldova, nu e luată în calcul de fostul consilier al lui Mihai Ghimpu. Pericolul de a zădărî un urs rănit este ignorat de Domnia Sa, ca și amara experiență a folosirii simbolisticii românești în scopuri electorale, speculative, patriotarde. Declarațiile de dragoste la adresa României ar putea fi false. Contează totuși faptele.
Constantin Tănase este și mai tranșant în privința moldovenismului liderilor CPE. Până la adunarea din 3 noiembrie, el afirma într-un articol al său că „noul val de politicieni care a venit la putere în 2009 se circumscrie politicii neoimperiale a Rusiei… Noii politicieni, fiind mai „pragmatici”, au renunțat la ițarii moldovenismului primitiv și au îmbrăcat fracul unui moldovenism cu papion european, care, prin esență, nu se deosebește prin nimic de primul”, scria Tănase. O dovadă, din punctul său de vedere, e și faptul că „și sub actuala administrație „anticomunistă” și proeuropeană, „moldoveniștii”, care aglutinează în rândul lor toate grupările antieuropene și antiromânești - de la „inocente” onegeuri rusești la grupări șovine și profasciste – se simt în largul lor și beneficiază de sprijinul tacit și discret al actualei guvernări”. Cu alte cuvinte, în esență, nu există nicio diferență între guvernarea liberal-democrată de azi și cea comunistă de ieri.
Dacă „sprijinul tacit și discret” pentru grupurile antieuropene și antiromânești e o chestiune de discutat, relația strânsă cu Biserica Ortodoxă Rusă, dependența sentimentală de liderii de la Kremlin, și – da! – transmiterea Aeroportului Chișinău și a Băncii de Economii pe mâna rușilor vorbesc în defavoarea guvernanților proeuropeni de azi. Totuși, ca ipoteza „circumscrierii” la politica neoimperială a lui Putin, lansată de Tănase, să se confirme, partidele aflate azi la guvernare ar trebui să renunțe, mai devreme sau mai târziu, la integrarea în UE și să adere la proiectul de constituire a Uniunii Eurasiatice. Sau să cedeze benevol puterea comuniștilor, simulând îndeplinirea programului de guvernare și lupta electorală.
Îi putem suspecta pe liderii AIE de nesinceritate, de închinare tainică la icoana Rusiei, dar atâta timp cât urmează cursul integrării europene ei sunt tovarășii de drum, aliații unioniștilor, după cum erau, volens-nolens, și guvernanții comuniști. De aceea, Băsescu a pus umărul la realegerea lui Voronin. Urcându-se în barca integrării europene, dacă nu trișează ca liderul PCRM, moldoveniștii contribuie, volens-nolens, la reîntregirea României. Integrarea europeană apropie unirea, chiar dacă poate moldoveniștii proeuropeni se gândesc la modelul austriac. Dacă frontiera de pe Prut va dispărea de facto, se va transforma într-o linie simbolică, dacă odată cu integrarea economică și politică se va forma un spațiu informațional, cultural, spiritual comun al românilor de pe ambele maluri ale Prutului, vom rămâne despărțiți doar de niște simboluri. Unul dintre reprezentanții mișcării unioniste din România îi îndemna pe tineri să iasă la mitingul din 3 noiembrie, căci „integrarea europeană este unirea cu România”. Despre posibilitatea „unirii prin integrarea europeană” a scris convingător și Sorin Bocancea în cotidianul „Adevărul”.
Putem presupune că printre liderii CPE sunt europeniști falși, rusofili mascați, dar nu este exclus și contrariul: că unii dintre ei să fie unioniști camuflați (inclusiv Marian Lupu). Demonizarea moldoveniștilor europeniști este dăunătoare atât pentru România, cât și pentru R. Moldova, căci fără ei nu este posibilă formarea unui guvern proeuropean. Fenomenul moldovenismului proeuropean merită o atitudine prudentă, dar nicidecum ostilă. Să nu le căutăm nod în papură, să nu lovim în ei fără un motiv serios, chiar dacă ne aflăm în campania electorală. Aliații trebuie respectați.
13.08.2025
11:00
1767
Analistul Vladimir Socor, cel care a avut o contribuție SEMNIFICATIVĂ în neadmiterea semnării așa-zisului „Memorandum Kozak”, a MURIT la vârsta de 80 de ani
16.04.2025
14:43
2955
Nicolae Negru, despre vizita-fulger la Chișinău a secretarului general al NATO, Mark Rutte: „A vrut să afle cum se vede APĂRAREA Ucrainei din spatele ei. Mă miră că „pacifiștii” noștri nu au reacționat”
30.12.2024
09:11
61547
Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
27.12.2024
09:10
40223
Nicolae Negru // Maia Sandu, al doilea mandat
23.12.2024
09:14
23466
Nicolae Negru // Perspectiva unui PSDE „aurit”
20.12.2024
09:13
23720
Nicolae Negru // O carte ca eveniment politic
16.12.2024
09:14
24441
Nicolae Negru // Delirul imperial înainte de armistițiu?
13.12.2024
09:14
24769
Nicolae Negru // Transnistria, ca un cartof fierbinte (sau geamantan fără toartă) sau de ce nu era cazul să fie demis Guvernul
09.12.2024
09:12
25195
Nicolae Negru // Și Ilan Șor era pentru Georgescu
06.12.2024
09:13
24961
Nicolae Negru // Să salvăm România!
02.12.2024
09:11
24875
Nicolae Negru // Perspectiva României arată mai bine
29.11.2024
09:05
24794
Nicolae Negru // Bun pentru România, bun și pentru Republica Moldova, și viceversa
18.11.2025
11:53
12
Eroul Ilie Ilașcu, elogiat de președinții Maia Sandu și Nicușor Dan: ,,Un patriot care a crezut și a acționat fără nicio ezitare pentru un vis de UNIRE și libertate..."
18.11.2025
11:42
122
Chișinăul se modernizează: 57 de blocuri vor beneficia de reabilitare termică și eficiență energetică cu sprijin european
148
Condamnare grea în capitală: 5 ani de închisoare pentru trafic de influență și înșelăciuni cu automobile
18.11.2025
10:21
231
Noua elită a specialiștilor energetici se formează prin programul RUMA din Moldova
18.11.2025
09:17
266
Mii de elevi de clasa a IX-a din toată țara își testează azi competențele lingvistice la engleză și franceză
18.11.2025
08:31
359
Horoscopul zilei 18.11.2025
18.11.2025
07:06
353
Ucraina și FMI demarează discuții pentru un nou program de cooperare financiară
18.11.2025
06:43
498
Drone atacă orașul Korochya: centru comercial cuprins de flăcări și localități fără curent electric în Belgorod
18.11.2025
06:28
382
Războiul afectează dramatic natalitatea în Ucraina, avertizează Olena Zelenska
18.11.2025
06:25
367
Hamas critică rezoluția ONU și avertizează asupra implicării internaționale în conflictul din Gaza
17.11.2025
22:27
870
Ilie Ilașcu, unul dintre LIDERII Mișcării de Eliberare Națională din Basarabia, a decedat la vârsta de 73 de ani. Fostul deținut politic va fi înmormântat în România
17.11.2025
19:38
610
Europa vulnerabilă în fața dronelor rusești: Un avertisment de la comisarul Andrius Kubilius privind apărarea estică și lecțiile învățate de la Ucraina
17.11.2025
18:58
573
Profesorii din rețeaua EduTech își perfecționează metodele de predare a limbii române pentru copiii refugiați din Ucraina
17.11.2025
17:54
573
Antrenorii din școlile sportive discută egalitatea de gen și incluziunea socială în cadrul unui seminar național
17.11.2025
17:05
514
Compania Double Case, o nouă măsură menită să întărească încrederea în proiectul său crypto: sigilarea a 60% din oferta totală a tokenului DCT pentru o perioadă de zece ani
17.11.2025
16:59
553
Echipe transdisciplinare pentru sprijinirea copiilor cu nevoi speciale, dezvoltate prin instruiri naționale extinse în Moldova
17.11.2025
16:23
839
Mike Pompeo se alătură companiei ucrainene Fire Point, implicată într-un scandal de corupție și legată de un fost aliat al lui Zelenski
17.11.2025
15:33
658
Ursula von der Leyen propune soluții financiare inovatoare pentru sprijinirea Ucrainei în fața provocărilor economice
17.11.2025
14:03
682
Profesorii din 15 școli-model au descoperit metode inovative de integrare a orientării în carieră în predare
17.11.2025
13:20
737
Zelenski și Macron semnează un acord pentru posibila achiziție a 100 de avioane Rafale de către Ucraina
17.11.2025
12:17
787
Explozie suspectă pe calea ferată Varșovia-Lublin: atac de sabotaj, afirmă premierul Poloniei Donald Tusk
17.11.2025
10:32
929
Inculpați pedepsiți drastic pentru delapidarea a peste 1 milion de lei: administratorul și contabilul unei firme, condamnați la închisoare pentru fraude financiare complexe
17.11.2025
10:10
668
Președintele filialei Briceni al Partidului „Șor”, acuzat de finanțare ilegală și trimis în judecată
17.11.2025
10:04
702
Trump promite sancțiuni drastice pentru țările care fac comerț cu Rusia și Iranul ar putea fi vizat
17.11.2025
09:17
749
Ministerul Energiei lansează consultări publice pentru dezvoltarea proiectelor eoliene cu stocare în Republica Moldova
17.11.2025
08:28
669
Horoscopul zilei 17.11.2025
Eroul Ilie Ilașcu, elogiat de președinții Maia Sandu și Nicușor Dan: ,,Un patriot care a crezut și a acționat fără nicio ezitare pentru un vis de UNIRE și libertate..."
Chișinăul se modernizează: 57 de blocuri vor beneficia de reabilitare termică și eficiență energetică cu sprijin european
Mii de elevi de clasa a IX-a din toată țara își testează azi competențele lingvistice la engleză și franceză
1 MDL
1 EUR
19.64
1 USD
16.93
1 RON
3.86
1 RUB
0.21
1 UAH
0.40

Inapoi














