Modul INGENIOS în care Belarus a SFRUNTAT Rusia


După ce autoritățile ruse au acuzat vameșii belaruși că ar tolera introducerea mărfurilor de contrabandă din Belarus în Rusia, în weekendul trecut aceștia au decis să vină cu o replică. Pe tot parcursul zilei de sâmbătă, vameșii belaruși au verificat minuțios mașinile care intenționau să intre în țara lor din Rusia.
Din cauza controalelor, la punctele de frontieră s-au creat cozi imense, iar munca vameșilor a dat rezultate neașteptate.
Vameșii belaruși au descoperit mai multe cazuri în care s-a încercat introducerea ilegală de mărfuri în Belarus și numeroase cazuri în care șoferii ruși transportau mai mult combustibil decât limita acceptată.
„Este un răspuns din partea Belarusului la acuzațiile Moscovei în contrabandă”, au interpretat jurnaliști belaruși acțiunile vameșilor lor.









































































