16:18:23 27.07.2025
Stiri

Maia Sandu condamnă atacul asupra pieței Privoz din Odesa și exprimă solidaritatea cu Ucraina

Actualitate 24.07.2025 12:05 Vizualizări691
Maia Sandu condamnă atacul asupra pieței Privoz din Odesa și exprimă solidaritatea cu Ucraina

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a transmis un mesaj de compasiune către poporul ucrainean după ce, în cursul nopții trecute, rachetele rusești au lovit și distrus renumita Piață Privoz din Odesa. De asemenea, președinta a condamnat vehement Rusia pentru aceste atacuri.

„Inima Odesei, Piața Privoz, este acum sub ruine în urma unui nou atac brutal din partea Rusiei. Moldovenii le cunosc vocile, mirosul, și spiritul. Ne alăturăm Ucrainei în doliu și condamnăm acest act barbar de teroare îndreptat împotriva civililor”, a scris Maia Sandu pe rețeaua X.

Amintim că atacul cu drone rusești asupra orașului Odesa a avariat clădiri rezidențiale, o benzinărie și piața Privoz în noaptea de miercuri spre joi, 23-24 iulie. „Există, de asemenea, pagube la monumente de arhitectură din centrul istoric al Odesei, care sunt sub protecția UNESCO”, a declarat guvernatorul regiunii Odessa, Oleh Kiper, într-o postare pe Telegram.

După atac, Serviciul de Urgență al Statului a anunțat că echipele de intervenție se ocupă de stingerea unui incendiu ce a cuprins celebra piață Privoz din Odesa.

ipn.md

Stiri relevante
Top stiri
27.07.2025 08:03 469 Horoscopul zilei 27.07.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte