Maia Sandu afirmă clar că ar vota pentru unirea cu România, dar mizează pe aderarea la UE ca obiectiv principal pentru Republica Moldova
1056
Preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat, într-un interviu cu doi cunoscuţi jurnalişti britanici, că ar vota „DA” în cazul unui eventual referendum privind unirea cu România. Este pentru prima dată când şefa statului moldovean face un comentariu direct în această privinţă.
În discuţia cu jurnaliştii Rory Stewart şi Alastair Campbell, realizatorii celui mai urmărit podcast politic din Marea Britanie, „The Rest Is Politics: Leading”, Maia Sandu a vorbit timp de aproximativ o oră, în limba engleză, despre situaţia politică din Republica Moldova şi din regiune. Interviul a avut loc la Chişinău, în sediul Preşedinţiei.
Maia Sandu a povestit cum a decurs copilăria sa în fosta URSS, din care atunci făcea parte şi Republica Moldova. Ea a subliniat că nu îi place ca ţara sa să fie prezentată drept „fostă republică sovietică”. Preşedinta le-a relatat jurnaliştilor cum, în perioada sovietică, mama sa, care era profesoară, era obligată să participe periodic la reuniuni de susţinere a regimului.
„Am fost foarte fericită, la fel ca restul oamenilor, când în sfârşit ne-am recâştigat independenţa şi graniţele s-au deschis”, a menţionat Maia Sandu, explicând că, la acel moment, avea 19 ani şi era studentă la Facultatea de Studii Economice din Chişinău. Totuşi, ea a subliniat că perioada de după declararea independenţei s-a dovedit extrem de dificilă, mai ales din punct de vedere economic.
În dialogul de peste o oră, preşedinta Republicii Moldova a revenit asupra copilăriei sale în URSS, a descris modul în care limba română a reuşit să supravieţuiască sub regimul comunist asupritor şi a vorbit despre mişcările de renaştere naţională de la sfârşitul anilor ’80.
„La sfârşitul anilor 80, au fost mişcările de renaştere naţională şi, bineînţeles, au fost discuţii despre reunirea cu România, deoarece Moldova făcea parte din România înainte. Dar atunci, desigur, nu puteam şti câţi oameni ar fi sprijinit unirea cu România, pentru că nu am avut un referendum. Dar dacă e să judecăm după numărul mare de oameni care s-au alăturat mişcării din Piaţa Marii Adunări Naţionale, au fost sute de mii, putem spune că am fi avut un sprijin pentru unirea cu România”, a explicat Maia Sandu.
În acel moment al interviului, ea a fost întrebată dacă, personal, ar susţine unirea cu România. Răspunsul a fost ferm şi direct: „Dacă am avea un referendum, aş vota pentru reunirea cu România”.
Întrebată care este motivul unei asemenea opţiuni, Maia Sandu a adăugat: „Priviţi la ce se întâmplă în jurul Moldovei astăzi, priviţi la ce se întâmplă în lume. Devine din ce în ce mai dificil pentru o ţară mică precum Republica Moldova să supravieţuiască, să existe ca democraţie, ca ţară suverană şi, desigur, să ţină piept Rusiei”.
Pe de altă parte, şefa statului a recunoscut că în prezent nu mai există în Republica Moldova o majoritate favorabilă unirii. „Ca preşedinte al Republicii Moldova, înţeleg, mă uit la sondaje, că nu există o majoritate astăzi care să sprijine unirea cu România. Dar există o majoritate care sprijină aderarea la UE şi noi acţionăm în sensul acesta”, a subliniat ea.
„Este un obiectiv mult mai realist şi ne ajută să rezistăm ca democraţie”, a explicat Maia Sandu, arătând că, în condiţiile actuale, integrarea europeană rămâne prioritatea centrală a Republicii Moldova şi o cale prin care ţara poate fi consolidată ca stat democratic şi suveran.
04.03.2026
10:45
1
Universitățile din Republica Moldova își promovează programele de master în fața studenților indieni de la Institutul Welingkar din Mumbai
04.03.2026
10:42
2
Tânăr condamnat la 12 ani de închisoare pentru jaf și bătăi soldate cu moartea unui bărbat într-o clădire părăsită din Chișinău
04.03.2026
10:21
133
Lotul feminin de tir cu arcul al Moldovei, felicitat de Sergiu Gurin pentru titlul european și medalia de aur la Sofia
154
Inteligența artificială îi redă lui Yvonne vocea și o parte din identitate după ce boala i-a răpit vorbirea
148
Inteligența artificială transformă apicultura: cum își gestionează un fermier din Cornwall albinele și culturile cu ajutorul datelor
143
Inteligența artificială care transcrie consultațiile medicale le redă medicilor timpul pentru pacienți
132
Cum schimbă inteligența artificială munca tatuatorilor: între ajutor prețios și provocări neașteptate
206
Expert în limba Guernésiais avertizează: traducerile cu inteligență artificială pot fi înșelătoare și pline de erori
243
Recrutorul‑robot Ami schimbă regulile în angajarea îngrijitorilor sau doar mimează empatia umană?
04.03.2026
07:58
294
Horoscopul zilei 04.03.2026
04.03.2026
10:21
67
Lotul feminin de tir cu arcul al Moldovei, felicitat de Sergiu Gurin pentru titlul european și medalia de aur la Sofia
82
Inteligența artificială îi redă lui Yvonne vocea și o parte din identitate după ce boala i-a răpit vorbirea
81
Inteligența artificială transformă apicultura: cum își gestionează un fermier din Cornwall albinele și culturile cu ajutorul datelor
77
Inteligența artificială care transcrie consultațiile medicale le redă medicilor timpul pentru pacienți
73
Cum schimbă inteligența artificială munca tatuatorilor: între ajutor prețios și provocări neașteptate
187
Expert în limba Guernésiais avertizează: traducerile cu inteligență artificială pot fi înșelătoare și pline de erori
236
Recrutorul‑robot Ami schimbă regulile în angajarea îngrijitorilor sau doar mimează empatia umană?
04.03.2026
07:58
282
Horoscopul zilei 04.03.2026
04.03.2026
07:26
521
CNN: Trump și cele TREI scenarii în cazul Iranului: Cel mai optimist, cel mai pesimist și cel mai probabil
04.03.2026
07:21
425
Cât va mai dura războiul din Orientul Mijlociu, care a provocat scumpirea majoră a petrolului
04.03.2026
07:08
467
Dinastia Khamenei se consolidează: Fiul cel mic al ayatollahului defunct preia frâiele puterii absolute
04.03.2026
03:04
466
Instrumente de hacking pentru iPhone, create pentru un client guvernamental, ajung pe mâna infractorilor cibernetici
04.03.2026
00:04
621
Noul GPT-5.3 Instant de la ChatGPT promite să renunțe la tonul moralizator și la îndemnurile de „calmează-te”
03.03.2026
22:41
539
Anthropic lansează treptat modul vocal Voice Mode în Claude Code, permițând scrierea și modificarea codului prin comenzi rostite
537
Experți în tutun și nicotină acuză Comisia Europeană de dezinformare privind produsele fără fum și cer corectarea poziției oficiale
03.03.2026
21:52
506
X taie banii creatorilor care postează clipuri AI despre războaie fără etichetare clară
03.03.2026
21:10
587
Atacurile cibernetice, armă-cheie pentru SUA și Israel în războiul împotriva Iranului
03.03.2026
20:36
527
Vremea în Republica Moldova se răcește ușor noaptea, dar rămâne blândă ziua – 04.03.2026
03.03.2026
20:23
553
Fondul Elliott pariază 1 miliard de dolari pe Pinterest și pe creșterea bazată pe inteligență artificială
03.03.2026
20:10
546
Audible lansează abonamentul „Standard” mai ieftin, cu audiobook lunar și acces nelimitat la selecții, pentru a contracara ofensiva Spotify pe piața de audiobookuri
03.03.2026
18:47
543
Apple lansează noile MacBook Air și MacBook Pro cu cip M5 optimizate pentru inteligență artificială
03.03.2026
17:42
578
Apple lansează noile monitoare Studio Display și Studio Display XDR cu Thunderbolt 5 și ecrane 5K Retina
03.03.2026
16:52
576
Carolina Novac: Femeile lider, esențiale pentru tranziția verde și modernizarea sectorului energetic
03.03.2026
16:33
671
Campania „Fii PRO! Alege să fii Profesor!” promovează cariera didactică în rândul tinerilor la Comrat
03.03.2026
15:48
605
R. Moldova își consolidează poziția de hub energetic regional prin Coridorul Sudic de Gaze
Lotul feminin de tir cu arcul al Moldovei, felicitat de Sergiu Gurin pentru titlul european și medalia de aur la Sofia
1 MDL
1 EUR
20.21
1 USD
17.43
1 RON
3.96
1 RUB
0.22
1 UAH
0.40


Inapoi














