Întâlnire la Tirana: Maia Sandu și Bajram Begaj, discuţii despre viitorul european al R. Moldova și Albaniei
1509
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit la Tirana cu președintele Republicii Albania, Bajram Begaj, sâmbătă, 17 mai. Cei doi oficiali au discutat despre parcursul european al țărilor, responsabilitatea comună pentru pacea și stabilitatea regională, precum și despre întărirea relațiilor economice între Moldova și Albania, inclusiv în sectorul turismului.
„Moldova și Albania sunt unite de aceeași voință: un viitor în Uniunea Europeană. Ne susținem reciproc, pentru că aspirăm la societăți libere, prospere și sigure pentru toți cetățenii nooștri”, a declarat președinta Maia Sandu.
În cadrul vizitei la Tirana a președintei, s-a semnat și Memorandumul de Cooperare între Republica Moldova și Republica Albania în domeniul integrării europene. Acesta urmărește să faciliteze schimbul de informații, să împărtășească experiența și bunele practici pentru a sprijini și accelera integrarea europeană.
Ambele țări, Moldova și Albania, au statut de candidate și au început negocierile de aderare la UE. Această etapă nouă în relațiile bilaterale creează oportunități suplimentare pentru cooperarea în domeniile economice și comerciale. Turismul din Albania devine tot mai recunoscut în Europa. În 2024 se preconizează că va atinge un record de 10 milioane de vizitatori, ceea ce contribuie semnificativ la dezvoltarea economică a țării.
27.06.2026
06:45
27.06.2026
05:18
27.06.2026
02:40
27.06.2026
01:28
27.06.2026
01:07
27.06.2026
00:41
26.06.2026
23:38
26.06.2026
20:28
26.06.2026
20:06
26.06.2026
18:36
27.06.2026
06:45
27.06.2026
05:18
27.06.2026
02:40
27.06.2026
01:28
27.06.2026
01:07
27.06.2026
00:41
26.06.2026
23:38
26.06.2026
20:28
26.06.2026
20:06
26.06.2026
18:36
26.06.2026
18:30
26.06.2026
18:19
26.06.2026
18:07
26.06.2026
18:05
26.06.2026
17:59
26.06.2026
17:20
26.06.2026
17:12
26.06.2026
16:32
26.06.2026
16:32
26.06.2026
15:47
26.06.2026
15:35
26.06.2026
15:26
26.06.2026
14:01
26.06.2026
13:46
26.06.2026
12:55
„Moldovagaz” acuză compania „Nordgaz Furnizare”, care a promis găgăuzilor gaz la prețul de 10 lei, de „manipulare a pieței de gaze naturale”
FOTO // Cel mai COSTISITOR proiect de infrastructură rutieră din raionul Orhei a fost finalizat: Leagă satele Tabăra și Vatici
Fonduri facultative de pensii, în R. Moldova
Banca Națională a Moldovei a încheiat un memorandum de înțelegere cu banca centrală a Ungariei



















