08:22:13 29.06.2016
Stiri

Iată localitățile din Italia unde poți cumpăra case cu 1 euro

Știri 02.01.2016 19:02 Vizualizări22834 Autor: Ziarul National
Iată localitățile din Italia unde poți cumpăra case cu 1 euro migreat.it

Primăriile mai multor localități din Italia au ajuns să vândă case cu 1 euro pentru a nu le lăsa să se ruineze și să distrugă echilibrul arhitectural din zonă. Cumpărătorii au doar o singură obligație – să reconstruiască imobilele în decursul unui an.

Zeci de case au fost scoase la vânzare la prețuri simbolice în localitățile: Salemi (Trapani), Gangi (Palermo) și Carrega Ligure (Alessandia). Imobilele sunt situate chiar în centrul localităților sau în zone de interes general.

Majoritatea sunt apartamente pe mai multe niveluri, cu o suprafață de circa 60 de mteri pătrați. Pentru restructrarea unei asemenea locuințe ar fi nevoie de aproximativ 20 de mii de euro.

Ofertele au atras până acum mai multe tinere cupluri care erau în căutarea unui acoperiș deasupra capului, dar și bătrânii cumpără case pentru a le asigura copiilor un viitor mai bun.

Potențialii cumpărători trebuie să plătească cheltuielile notariale pentru înregistrarea imobilului și sunt obligați să prezinte la primării proiectele de restructurare a caselor în termen de 365 de zile de la cumpărare.

Nu este obligatoriu să fii rezident. Toată lumea poate cumpăra imobile indiferent unde locuiește.

Stiri relevante
11.06.2016 08:00 14 GUSTOS // Paste cu măsline

subiectul 90 04.01.2016 15:16

Nu am vazut pina acum declaratii de la Sturza care sa se adevereasca. Pentru inceput zicea de faptul ca a parasit Moldova pentru ca a fost presat de comunisti din cauza ca sustinea PLDM-ul. Acesta a parasit tara in 2005, iar PLDM-ul s-a format in 2008. O alta declaratie putem enunta faptul ca acesta ne vorbea despre un guvern apolitic. Si unde este acesta? Ramasitele PLDM-ului plus niste pioni din alte partide. Si astfel de exemplu mai sunt.

Patrick 04.01.2016 17:18

acuma trebuie de acționat dur, Sturza l-a atacat de cîteva ori pe Lupu, acuma acesta are posibilitatea să demonstreze, la ce este capabil!!

v 04.01.2016 17:29

behehehehe

Dumitru 04.01.2016 17:42

Băsescu prea mare importanță își dă, und emai pui și faza că impune susținerea unui guvern îmbăcșit d eminiștri anti români, care au huilit unioniștii din PMAN.

Alina 04.01.2016 21:08

Eu am impresia ca doar acel grup la care se refera Maria Ciobanu, sunt in captivitatea hotului de la BEM si a lui Lucinschi.

Sfântul Ateu 06.01.2016 11:13

Din câte știam eu legea e pentr toți aceeași. Cu tot cu drepturi și obligații. Din câte mai știam eu, orice om, inclusiv cititorii acestui comentariu au dreptul de a-și întemeia un partid dacă îndeplinesc niște cerințe (semnături, chestii, trestii). Întrebarea mea: De ce acești oameni care se presupune după opinia pro-rusei că vor să-și întemeieze un partid nu ar avea voie! dacă au cetățenia acestui stat de rahat, atunci pot să întemeieze un partid!

Sfântul Ateu 06.01.2016 11:19

Din câte știam eu legea e pentr toți aceeași. Cu tot cu drepturi și obligații. Din câte mai știam eu, orice om, inclusiv cititorii acestui comentariu au dreptul de a-și întemeia un partid dacă îndeplinesc niște cerințe (semnături, chestii, trestii). Întrebarea mea: De ce acești oameni care se presupune după opinia pro-rusei că vor să-și întemeieze un partid nu ar avea voie! dacă au cetățenia acestui stat de rahat, atunci pot să întemeieze un partid!

Tepes 07.01.2016 11:18

Lingăilor! Eu nu înțeleg de ce nu hămăiți la cele spuse în articol, ci discutați cu totul alte lucruri în comentarii :)))) Trololo :)

Dragos 10.01.2016 15:50

Unde-i spiritul lui de anvergura national-romanesc? Sau nici n-a fost vreodata. Tradare!!!

Dragos 10.01.2016 15:52

Unde-i spiritul lui de anvergura national-romanesc? Sau nici n-a fost vreodata. Tradare!!!

cetatean 15.01.2016 21:21

Aloo, Pavel Filip a invata sapte ani la UTM deoarece in perioada de studii doi ani a facut serviciul militar in Armata Sovietica. In perioada ceia dintoate institutiile de invatamint superioare erau inrolati in armata ce exc. celor de la medicina. Acum faceti calculele respective: 5 ani studiile - 2 ani armata, in total = 7 ani studii.