01:28:33 29.03.2024

FOTO // De trei ori CAMPION EUROPEAN. Nouă medalii pentru Moldova!

Sport 19.04.2015 12:48 Vizualizări1874 Autor: Ziarul National

Lotul naţional de haltere a avut o evoluţie foarte bună la Campionatul European de Haltere, care s-a desfăşurat în Georgia. Cei nouă sportivi prezenţi au cucerit în total nouă medalii, inclusiv de aur, argint şi bronz.

Oleg Sîrghi, categoria 56 kg, a cucerit două medalii de aur şi a devenit pentru a treia oară în carieră campion european. Halterofilul s-a clasat pe locul cinci la proba smuls, cu un rezultat de 113 kilograme, însă a recuperat la proba aruncat, cu un rezultat de 151 de kilograme, cucerind medalia de aur.

Sîrghi a acumulat la total 264 de kilograme și a devenit pentru a treia oară campion european absolut.

Două medalii de bronz şi una de argint şi-a adjudecat şi Alexandru Dudoglo (85 kg). Acesta a luat medaliile de bronz la probele smuls şi aruncat, dar la total a devenit vicecampion european. La aceeaşi categorie de greutate ca şi Dudoglo, o medalie de aur la proba smuls a fost câştigată de Iurie Bulat.

Nici Anatol Cârâcu nu a rămas fără medalie. Acesta a luat medalia de bronz la proba aruncat, categoria 94 kg.

În ultima zi de competiţie lotul nostru a mai cucerit două medalii prin Adrian Zbârnea (cat. 105 kg). Halterofilul moldovean a fost mereu calm şi a adoptat o tactică care i-a adus câştig de cauză în cele din urmă. Adrian a reuşit 177 kg la proba smuls şi era clasat abia pe locul şapte. Însă, surpriza s-a produs la proba aruncat, acolo unde Zbârnea a rămas uimit de ce a realizat.

La prima încercare a ridicat 212 kg, iar la a doua a reuşit 222 kg, cu 4 kg mai mult decât reuşise până acum. Astfel, acesta a cucerit medalia de bronz la aruncat şi medalia de argint la total – 399 kg.

De menţionat că la Campionatul European de haltere, care are loc în perioada 9 -19 aprilie, au participat 232 de sportivi din 38 de ţări europene.

25.03.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Putin căzut de pe ca...

22.03.2024 09:05 Nicolae Negru Nicolae Negru // De ce ideea referend...

18.03.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Putin și Rusia ca bo...

Sunteți de-acord ca referendumul constituțional privind aderarea R. Moldova la Uniunea Europeană să fie organizat în aceeași zi cu alegerile prezidențiale din anul curent?