Anunț IMPORTANT al lui Poroșenko care ar putea aduce PACEA în estul Ucrainei


Preşedintele ucrainean, Petro Poroşenko, a anunţat că un plan ce prevede instalarea păcii în regiunea de est a Ucrainei va fi semnat mâine la Minsk, Belarus, transmite mediafax.ro.
Anunțul a fost făcut astăzi cu ocazia summitului NATO. Potrivit sursei, Poroșenko a declarat că NATO îi susţine pe membrii săi care sunt pregătiţi să furnizeze asistenţă militară Ucrainei. Totodată, președintele ucrainean a afirmat că mâine, la Minsk, urmează să fie semnat un document care prevede etapele implementării unui plan de pace pentru Ucraina. „Prevederea-cheie a acestui plan este un armistiţiu”, a precizat Petro Poroşenko.
Grupul de contact, format din reprezentanţi ai Kievului, Moscovei şi Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE), va avea o reuniune vineri în capitala belarusă, la care vor participa şi rebelii proruşi din estul Ucrainei.
Amintim că anterior serviciul de presă al președintelui ucrainean a anunțat că s-a convenit cu liderul de la Kremlin, Vladimir Putin, încetarea focului în zona tensionată din estul Ucrainei. Ulterior, Moscova a respins această informație, Putin prezentând un plan de pace care conține șapte puncte.











































































